Analóg alebo digitál, aký zvuk je lepší?

Diskusia fanúšikov hudby ohľadom toho, ktorý spôsob zaznamenávania zvuku je lepší tvorí predmet mnohých konverzácií už viac ako desaťročie. Čo je ale dôvodom týchto nesúhlasov, aký je rozdiel medzi analógovým a digitálnym nahrávaním hudby a ktorý je pre koho lepší? Ak vás tieto otázky zaujímajú alebo si len neviete vybrať medzi týmito dvoma možnosťami, poďte sa na to spolu s nami pozrieť v tomto článku.

Analógové audio

Tento názov označuje viaceré technológie využívané na to, aby nahrávaný zvuk zachovali a prenášali ako neprerušené zvukové vlny. Tento proces je predchodcom novšieho spôsobu nahrávania – digitálneho. Aj keď je táto technológia o niekoľko rokov staršia ako modernejšie digitálne audio, nelíši sa príliš od svojho modernejšieho nasledovníka, pozrime sa teda na jeho výhody a nevýhody.

Výhody Analógového Audia

  • Hĺbka hudby: Veľa zástancov anológového audia si vážia najmä akejsi hĺbky ktorú táto technológia nahrávania ponúka. Hĺbku zvuku ako takú vedecky zmerať samozrejme nedokážeme a tak táto výhoda zostáva dosť subjektívna, ale ak ju oceníte, je to veľký plus pre analógové audio.
  • Neprerušené zvukové vlny: Analógový spôsob nahrávania umožňuje zachytenie celej zvukovej vlny, aj jej časť ktorú my nepočujeme. Zástancovia tejto technológie však tvrdia, že tento spôsob zachytávania dokáže priniesť realistickejší zážitok z hudby, keďže aj v realite tieto zvuky počujeme, len nedokážeme rozpoznať.

Digitálne audio

Najmodernejší spôsob nahrávania zvuku – zoznámte sa s digitálnym audiom. Narozdiel od klasického analógového spôsobu zaznamenávania, digitál každú zvukovú vlnu konvertuje na binárny kód, ktorý sa skladá z nuliek a jednotiek. Takýto kód je následne uložený a patričnými programami prehrávaný. Vďaka svojej precíznosti si vyslúžil, že je momentálne najpoužívanejšou metódou nahrávania a teší sa obrovskej fanúšikovskej základni.

Výhody Digitálneho Audia

  • Precizita: Digitálne audio bezpochyby dokáže presnejšie nahrať akýkoľvek zvuk či pieseň. Precíznosť nahrávania a následné prehrávanie ponúka čistý zvuk bez chrapčania, ktoré sa vyskytuje pri analógových nahrávkach.
  • Robustnosť a nerozbitnosť: Na rozdiel od vinylových platní, ktoré sú veľmi krehké, takému USB kľúču s nahratým audiom veľa škody len tak neurobíte. Pri páde sa vám takýto kľúč nezlomí a vďaka svojej kompaktnosti si ho môžete odložiť kamkoľvek, kde ho potrebujete mať.
  • Dostupnosť: Úroveň ako dostupný je spôsob digitálneho nahrávania zvuku je neporovnateľná oproti nahrávaniu analógovým spôsobom. Na nahratie  niečoho v digitálnej forme vám postačí mobilný telefón, ale na nahrávanie a prehrávanie analógového audia potrebujete patričné prístroje.

Ktoré si vybrať?

Rozhodnutie medzi týmito dvoma možnosťami je ľahký, ak viete na ktorom z týchto parametrov vám záleží. Aby ste mali jednoduchší výber, zostavili sme pre vás nasledujúcu tabuľku:

Analóg Digitál
Kvalita zvuku
Zážitok z hudby
Prenosnosť
Cena a dostupnosť

 

Toto porovnanie je veľmi zjednodušené, a pokiaľ ste majiteľ kasína a snažíte sa zlepšiť atmosféru výhry kvalitným audiosystémom, váš výber bude trvať o niečo dlhšie.

Záver

Na záver chceme dodať, že ktorúkoľvek z týchto možností si vyberiete, obe sú spoľahlivé a otestované časom. Je nám ľúto, že sme odvekú hádku, ktorá technológia je lepšia nerozlúskli pomocou jedným článkom, ale ponúkli tradičnú odpoveď na zložité otázky: “To závisí od vás”. Neexistuje jasný víťaz pre každého, pretože hudba znamená pre každého niečo iné. Niekomu stačí si pustiť pesničky ako spôsob spríjemnenia si cesty autobusom, iný majú zasa z vypočutia si skladby hotový rituál.